wtorek, 7 lutego 2012

Witamy na blogu


Badania wykopaliskowe na Starym Mieście w Elblągu zostały zainicjowane ponad 30 lat temu. Budziły kiedyś ogromne zainteresowanie tak elblążan, jak i wielu osób spoza Elbląga. W ówczesnym okresie były unikatowym przedsięwzięciem w skali Polski oraz jednymi z niewielu badań prowadzonych w ten sposób w Europie. Rezultaty pracy całej zatrudnionej przy nich grupy ludzi, osiągnięte w stosunkowo krótkim czasie, budziły zdumienie i pokazywały nieznaną dotąd historię Elbląga.

Podporządkowanie prac wykopaliskowych procesowi inwestycyjnemu i związane z tym tempo ich prowadzenia spowodowały,że wyniki tych badań,osiągnięte rezultaty naukowe,wciąż nie doczekały się całościowego opracowania. Powstało,co prawda,wiele opracowań naukowych prezentujących różne zagadnienia,problemy czy wreszcie kategorie odkrywanych przedmiotów codziennego użytku dawnych mieszkańców miasta. Są to jednak w większości publikacje rozproszone w specjalistycznych periodykach i nie prezentują całościowego obrazu.

Po okresie ogólnego dużego zainteresowania badaniami wykopaliskowymi przyszedł okres ich spowszednienia, naturalnego spadku zainteresowania. Z różnych względów wyniki tych prac były i są nadal mało wykorzystane do promocji Elbląga.Fot. Archiwum MAH w Elblągu


Wykopaliska prowadzone sukcesywnie na nowych,przeznaczonych do zabudowy terenach, stały się dla większości czymś codziennym, zwyczajnym, przez wielu tolerowanym, choć nie do końca pożądanym etapem ponownej zabudowy Starego Miasta. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a być może jedną z nich jest jak dotychczas słaba popularyzacja efektów tych prac.

Aby choć w części spopularyzować wiedzę na temat minionego Starego Miasta Elbląga i jego mieszkańców, postanowiliśmy skorzystać z dobrodziejstw współczesnych możliwości i założyć niniejszy blog. Jesteśmy pracownikami MuzeumArcheologiczno-Historycznego w Elblągu i uczestniczyliśmy w różnych etapach prac wykopaliskowych. Bierzemy również udział w tworzeniu szczegółowych opracowań wydobytych zabytków, będących śladami działalności naszych poprzedników.

Zapraszając do lektury mamy nadzieję, że blog ten z czasem znajdzie wiernych odbiorców, a my będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i sugestie.

Mirosław Marcinkowski
Joanna Fonferek
Urszula Sieńkowska

9 komentarzy:

 1. Świetna inicjatywa - czekam z niecierpliwością na dalsze wpisy. Gratuluję pomysłu!!! Mam nadzieję, że inne muzea pójdą w Państwa ślady :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zachętę i dobre słowo na początek :-)

   Usuń
 2. Bardzo mnie cieszy rozwój blogosfery historycznej :-) Powodzenia i wytrwałości!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z radościa dołączam do grona czytelników!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopiero z Archeowieści dowiedziałem się, że podjęliście prowadzenie bloga. Gratuluję, serdecznie pozdrawiam i życzę wytrwałości.
  Zaraz dołączę do swoich linków.

  OdpowiedzUsuń
 5. świetny blog, tak trzymać!
  pozdrawiam!
  Hagedorn

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się także, że podjęli się Państwo takiej inicjatywy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja tak tylko w kwestii pewnej literówki, w linkach polecanych jest błąd, a właściwie to brakuje : po http w adresie strony nie można otworzyć bloga http://warszawa-sredniowieczna.blogspot.com/ Mają Państwo podlinkowane http//warszawa-sredniowieczna.blogspot.com/ Serdeczności

  OdpowiedzUsuń